2016 Grade 9 Girls Provincial Basketball Championships
Hosted By: Immaculata Regional High School & Dr. Knox Middle School
2016 FINAL STANDINGS
1. Robert Bateman Timberwolves
2. St. Thomas Aquinas Fighting Saints
3. Penticton Lakers
4. KLO Cougars
5. Seycove Seahawks
6. RA McMath Wildcats
7. Dr. Knox Falcons
8. Lord Byng Grey Ghosts
9. Lord Tweedsmuir
10. Collingwood Cavaliers
11. Abbosford Christian Knights
12. Unity Christian Flames
13. Kelowna Christian Knights
14. Rosedale Ravens
15. Heritage Woods Kodiaks
16. Immaculata Mustangs
AWARDS
Most Valuable Player
Rebecca Clarke (St. Thomas Aquinas Fighting Saints)
Best Defensive Player
Kali Doell (Penticton Lakers)
1st Team All-Stars
Emma Bradshaw (Seycove Seahawks)
Jennifer Haymen (Penticton Lakers)
Kristinn Black (STA)
Jaeli Ibbetson (KLO Cougars)
Ameera Jenson (Robert Bateman Timberwolves)
2nd Team All-Stars
Jayna Wilson (McMath Wildcats)
Jillian Bowering (Seycove Seahawks)
Stefanie Bordignon (STA)
Kayla Wilford (Robert Bateman Timberwolves)
Karleigh Podolsky (Dr Knox Falcons)
Hosted By: Immaculata Regional High School & Dr. Knox Middle School
2016 FINAL STANDINGS
1. Robert Bateman Timberwolves
2. St. Thomas Aquinas Fighting Saints
3. Penticton Lakers
4. KLO Cougars
5. Seycove Seahawks
6. RA McMath Wildcats
7. Dr. Knox Falcons
8. Lord Byng Grey Ghosts
9. Lord Tweedsmuir
10. Collingwood Cavaliers
11. Abbosford Christian Knights
12. Unity Christian Flames
13. Kelowna Christian Knights
14. Rosedale Ravens
15. Heritage Woods Kodiaks
16. Immaculata Mustangs
AWARDS
Most Valuable Player
Rebecca Clarke (St. Thomas Aquinas Fighting Saints)
Best Defensive Player
Kali Doell (Penticton Lakers)
1st Team All-Stars
Emma Bradshaw (Seycove Seahawks)
Jennifer Haymen (Penticton Lakers)
Kristinn Black (STA)
Jaeli Ibbetson (KLO Cougars)
Ameera Jenson (Robert Bateman Timberwolves)
2nd Team All-Stars
Jayna Wilson (McMath Wildcats)
Jillian Bowering (Seycove Seahawks)
Stefanie Bordignon (STA)
Kayla Wilford (Robert Bateman Timberwolves)
Karleigh Podolsky (Dr Knox Falcons)